Robert Jarek

Wyjaśnijmy krótko czym jest TED?

TED zaistniał w 1984 roku jako konferencja, podczas której spotkały się technologia, rozrywka i design, a obecnie obejmuje niemal wszystkie tematy. 
Jest ogólnoświatową organizacją non-profit, której celem jest szerzenie wartościowych idei.
Celem mowców występujących na TEDzie jest przekazanie swoich idei w przystępny sposób, osobom spoza ich dyscyplin. Robią to za pomocą krótkich, perfekcyjnie przygotowanych wystapień, które muszą zmieścić się w 18 minutach. 18-minutowa przemowa rozbudza ciekawość i wyobraźnię. Poza tym łatwo jest utrzymać uwagę przez około 20 minut. 
 
Wiele jest dróg do celu. Dobrze jest podążać tymi właściwymi.
Przedstawię Ci 5 ścieżek na bezpieczne przeprowadzenie Twojej publiczności, słuchaczy, widzów, followersów.

Poznaj etapy wystąpienia, które zaleca TED.

  1. Wspólny mianownik [WM]- rozpocznij od miejsca, w którym jest twoja widownia: Znajdź coś co łączy Ciebie i Twoją publiczność. Zacznij od nawiązania do godziny, pory dnia, nastroju, miejsca czy miasta. Nic tak nie łączy jak podobieństwa i wspólne cele. Rozpocznij przemowę na przykład od tego jak Twoi odbiorcy i ich problemy są Tobie bliscy. Też przez nie przechodziłeś. Nić sympatii zamieniaj w grubą linę.
 
  1. Rozpal ogień [RO] – wznieć ciekawość: poprzez ciekawy wstęp w postaci anegdoty, interesującej i krótkiej historii lub case study, wznieć ciekawość odbiorców i zaangażuj we wspólne przeżywanie. 
 
  1. Drabina [D]- po kolei wprowadzaj pojęcia: Jeśli ktoś nie zrozumie dodawania i odejmowania, nie możesz uczyć go dzielenia czy potęgowania, ani tym bardziej liczenia całek i macierzy. Poszczególne pojęcia wprowadzaj niczym podstawy matematyki. Od najłatwiejszych i zrozumiałych do tych trudniejszych. Pozwól im się oswoić, nie chcesz ich zniechęcić na starcie. Rozłóż na czynniki pierwsze, wytłumacz. Wtedy wszystko jest łatwe i strawne.
 
  1. Metafora [M] – buduj mosty w umysłach: używaj porównań, przenośni, symboli. Zarówno w formie graficznej na prezentacji jak i słownej. Nadawaj wyraziste obrazy nowym znaczeniom.
 
  1. Przykład [P] – ożyw teorię, zakotwicz historię: niezależnie od prezentowanego tematu, staraj się popierać go konkretnymi przykładami z życia. Najlepiej z Twojego, unikalnego doświadczenia. Poproś o krótkie przykłady ze strony Twoich słuchaczy. Łącz i zakotwiczaj idee, pomysły, przesłanie czy Twoje wezwanie do działania.

Przykładowe zastosowanie:

Dzień dobry Państwu! 
Wiem, że jest bardzo wcześnie, ja też chętnie tak jak Państwo pospałbym dziś nieco dłużej [WM]. Mogę Was jednak zapewnić, że po dzisiejszej prezentacji będziecie chcieli wstawać jeszcze wcześniej…
Poproszę, abyście spojrzeli teraz wszyscy na swoje zegarki…[RO]. Kiedyś były to klepsydry. Przesypujące się ziarenka piasku uświadamiały nam przemijanie…[M]. Słowo klepsydra z kolei pochodzi od…[D]. Wyobraźcie sobie mnicha w klasztornej bibliotece, który…[P].

Powyższy przykład...

 Jasno obrazuje jak w swoim wystąpieniu, niezależnie od jego długości, umieszczać poszczególne składowe. Ta mocna „piątka” sprawi, że Twoja mowa czy prezentacja będzie znośniejsza, żeby nie powiedzieć przyjemna, a nawet bardzo dobra. 
 
Życzę Ci bardzo dobrych wystąpień, gdy nie jesteś w formie i tych doskonałych, kiedy wszystkie puzzle bezszwowo połączysz w piękną opowieść. Po niej już tylko brawa, zachwyty i zapełniony kalendarz spotkań.
 
Mam nadzieję, że kiedyś sam/a wystąpisz na „czerwonej kropce” z inspirującym tematem, wartym rozpowszechniania. Daj mi wtedy znać jak Ci poszło!

 

 

Skróć maksymalnie swoją drogę do mistrzowskich wystąpień 🙂

 

Do następnego!

Robert