Zaopiekuj widownię spojrzeniem.
Wiele osób czuje się niekomfortowo, kiedy muszą przemawiać publicznie. Dla większości ludzi na tej planecie to bardzo stresujące doświadczenie.
Jednym z najważniejszych aspektów dobrego wystąpienia jest kontakt wzrokowy z publicznością. Jak więc utrzymać właściwy kontakt wzrokowy podczas przemówienia? Jak obserwować publiczność i zyskać nad nią kontrolę?
Kiedy przemawiasz do ludzi mając ich przed sobą, musisz sprawiać wrażenie jakbyś mówił do wszystkich i każdego z osobna. Nie jest to problemem przy małej grupce kilku osób. A jak masz ich przed sobą dziesiątki, a nawet setki? Ten temat rozkładam na czynniki pierwsze w moim kursie online. Teraz na rozgrzewkę dam Ci podstawowe rady w kilku krokach 🙂
Podstawy utrzymywania kontaktu wzrokowego.
- Praktyka czyni mistrza.
Im więcej ćwiczysz kontakt wzrokowy, tym lepiej się z nim czujesz. Ćwiczenia, takie jak rozmowa z samym sobą przed lustrem lub ćwiczenia w grupie, pomagają w budowaniu pewności siebie.
Ćwicz przed lustrem, rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Wykorzystuj każdą okazję do świadomego praktykowania kontaktu wzrokowego. Jeśli masz z tym większy kłopot, na początek możesz nawet poćwiczyć rozmowę 1:1 włączając film „Video for Practicing Eye Contact” na YouTube.
- Rozłóż uwagę na różne osoby.
Patrzenie na jedną osobę przez długi czas może być niezręczne, dlatego ważne jest, aby rozłożyć uwagę na różne osoby w sali. Należy pamiętać, aby nie przeskakiwać z jednej osoby na drugą zbyt szybko. Dobrze jest skupić się na osobach, które są zainteresowane tematem wystąpienia (sam poczujesz się pewniej) lub które mają wpływ na decyzje dotyczące tematu (na tym Ci przecież najbardziej zależy).
- Trzymaj kontakt na poziomie oczu.
Podczas przemówienia ważne jest, aby trzymać kontakt wzrokowy na poziomie oczu. Nie patrz na podłogę ani na sufit. Nie wpatruj się w czubek głowy czy okolice pasa. Będzie to bardzo dekoncertujące dla tej osoby. Chyba, że robisz to celowo 😉
- Zwróć uwagę na reakcje publiczności.
Podczas przemówienia warto zwracać uwagę na mimikę i gestykulację publiczności oraz na to jak reagują na Twoje słowa. Pozwala to lepiej zrozumieć reakcje słuchaczy oraz utrzymać ich uwagę. Reakcje publiczności są kluczowe dla zyskania ich uwagi i kontroli. Obserwuj czy nie zerkają w telefon, na zegarek, nie ziewają, nie opierają głowy o ręce, mają pozycję zamknietą itd.
- Bądź naturalny.
Najważniejsze jest, aby być sobą i nie udawać. Naturalność jest kluczowa dla skutecznego przemówienia. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Zawsze powtarzam: „Bądź Sobą, wtedy jesteś Kimś”. Skoncentruj się na przekazaniu swojej wiadomości w sposób, który jest dla Ciebie naturalny i wygodny.
- Nie przesadzaj.
Ważne jest, aby nie przesadzać z kontaktem wzrokowym. Zbyt długi lub zbyt intensywny kontakt może sprawić, że publiczność poczuje się niekomfortowo. Maksymalnie 3-4 sekundy na jedną osobę w przypadku grupy. W rozmowie indywidualnej co kilka sekund na momencik przenieś wzrok poza twarz interlokutora (jakbyś się zastanawiał nad tym co słyszysz) lub opuść wzrok.
BONUS: Wykorzystaj retorykę.
Retoryka to sztuka przekonywania i przekazywania informacji w sposób przekonujący i efektywny. Wykorzystaj różne techniki retoryczne, takie jak metafory, porównania i retoryczne pytania, aby zainteresować i przekonać publiczność. Podawaj przykłady i pytaj, wciągając do rozmowy.
Podsumowując
Właściwy kontakt wzrokowy jest ważnym elementem dobrego wystąpienia publicznego. Ćwiczenie, rozłożenie uwagi na różne osoby, trzymanie kontaktu na poziomie oczu, obserwowanie mimiki i gestykulacji publiczności, naturalność oraz umiarkowanie to kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Pamiętaj, by unikać patrzenia na zegarek lub notatki, które mogą odciągnąć uwagę publiczności.
Jeśli chcesz mieć wpływ na zachowanie i angażowanie swojej widowni/odbiorców, musisz ich obserwować i odpowiednio na nich patrzeć. I tu i tu bez aktywnego kontaktu wzrokowego się to nie uda.
Powodzenia i daj znać jak Ci poszło!
Możesz też...
Chcesz zgłębić ten temat i wiele innych, które tworzą jednolitą całość w temacie skutecznych i swobodnych wystąpień publicznych? Mam dla Ciebie gotowe rozwiązanie.
Skróć maksymalnie swoją drogę do mistrzowskich wystąpień!
Do następnego!
Robert