Jak mówić, żeby Cię rozumiano? Postaw na dykcję!

Moduł 1. ZSE

Mowa jest naszym głównym sposobem komunikacji. Wykorzystujemy ją w większym lub mniejszym stopniu praktycznie od dziecka. Kilkumiesięczne maluchy gaworzą po to, aby po paru miesiącach powiedzieć wyczekiwane przez rodziców słowa mama i tata.

Dlaczego dobra dykcja jest ważna?

Dobra dykcja nie tylko ułatwia komunikację, ale również buduje Twój wizerunek jako osoby kompetentnej i pewnej siebie. Wyraźna wymowa świadczy o Twojej dbałości o detale i profesjonalizmie. W pracy, podczas prezentacji czy rozmów biznesowych, dobra dykcja może być Twoim atutem, który wyróżni Cię na tle innych.

Czym właściwie jest dykcja?

Dykcja to po prostu wymowa. Wyraźna i zrozumiała dla każdego. Odpowiedni sposób mówienia pozwala Twoim słuchaczom skupić się na tym, co masz im do przekazania, a nie na główkowaniu czy powiedziałeś właśnie „trąb” czy „dąb”. Odpowiedni sposób wypowiadania się sprawia, że inni ludzie będą słuchać Cię z przyjemnością. Możesz nawet usłyszeć komplement. Mnie się zdarza 😉

Czynniki wpływające na Twoją dykcję:

  1. Fizjologia: To, w jaki sposób mówisz, zależy przede wszystkim od Twojej fizjologii, czyli od budowy Twojego aparatu mowy: języka, ust czy podniebienia. Różnice, chociażby w kształcie i wielkości języka czy ułożeniu zębów wpływają na to, że każdy z nas mówi inaczej.
  2. Słuch: Kolejną ważną rzeczą, mającą wpływ na wymowę jest słuch. Dzięki niemu tak naprawdę możesz nauczyć się mówić, naśladując słyszane słowa i zdania.
  3. Oddech: Prawidłowy oddech to następna bardzo istotna sprawa w kontekście dobrej dykcji. Jeśli Twój układ oddechowy i mięśniowy nie działa poprawnie, przepływ powietrza w organizmie może być nieodpowiedni.
  4. Pozycja ciała: Zwróć uwagę, że to, w jakiej pozycji aktualnie się znajdujesz, ma wpływ na brzmienie Twojego głosu.
  5. Miejsce i czas przemówienia oraz Twoje samopoczucie: Są one ważne, ponieważ w każdej sytuacji w życiu mówisz w trochę inny sposób.

Najczęstsze błędy w wymowie i jak je eliminować:

  1. Zbyt szybkie mówienie: Ćwicz mówienie wolniej, staraj się artykułować każde słowo.
  2. Nieprawidłowa intonacja: Słuchaj nagrań ludzi, którzy mają dobrą dykcję i próbuj naśladować ich intonację.
  3. Niejasne końcówki słów: Staraj się wyraźnie wymawiać końcówki słów, zwłaszcza spółgłoski.

Praktyczne porady na poprawę dykcji:

  1. Masaż mięśni twarzy: Skup się w szczególności na policzkach. Możesz też ziewać na zmianę raz z otwartymi, raz z zamkniętymi ustami.
  2. Rozgrzewka języka: Masuj czubkiem języka twardą część podniebienia.
  3. Ćwiczenia z wargami: Cmokaj, parszcz i rozciągaj usta, układając je jak do wymowy literek od U do I.
  4. Ruchy szczęki: Przesuwaj dolną część szczęki w prawo i lewo. Wykonuj ruch żucia lub wymawiaj z szeroko otwartymi ustami SA-SA-SA.
  5. Łamańce językowe: Mów na głos łamańce językowe. Wybierz swoje ulubione i naucz się ich na pamięć. Aby utrudnić sobie zadanie, staraj się wymawiać je coraz szybciej, ale tak, żeby nadal każde słowo było wyraźne i zrozumiałe.

Pamiętaj, aby ćwiczyć regularnie. Daj sobie czas, a efekty przyjdą szybciej, niż sądzisz!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *