fbpx

Robert Jarek

Checklista tematu, dzięki której wykorzystasz potencjał drzemiący w Twoim wystąpieniu.

tym artykule przyjrzymy się bliżej Twojemu wystąpieniu publicznemu pod kątem poruszanego na nim tematu. Zależy Ci przecież na tym, aby dobrze wypaść, zostać zapamiętanym, zaciekawić odbiorców i sprawić, że będą uważnie słuchać z wypiekami na twarzach.

 

Jedną z wielu składowych końcowego sukcesu Twojego przemówienia jest oczywiście sam jego temat. Nawet jeśli jest z góry narzucony, warto dokładnie mu się przyjrzeć i zadać kilka pytań. Tak, żeby móc go trochę podrasować. Jak to zrobić? Na przykład z pomocą Checklisty Tematu!

7 pytań, które pomogą Ci lepiej zrozumieć temat Twojego wystąpienia.

Sprawdź, jakie pytania warto sobie zadać, aby doskonale przygotować się do swojego wystąpienia.

 

1. Czy dany temat Cię pasjonuje?

 

Czy znasz się na tym, o czym będziesz mówił? Czy jesteś w stanie wciągnąć swoich odbiorców w ten świat? Im bardziej zaangażujesz się w dany temat, tym więcej zaangażowania wywołasz w swojej widowni

 

2. Czy jest on interesujący?

 

Jeśli czytając, powiedzmy z góry narzucony temat swojego wystąpienia, myślisz sobie „O mamo, ale nuda!” To prawdopodobnie Twoi odbiorcy pomyślą o nim w ten sam sposób. Ba! Nawet jeśli dla Ciebie temat to strzał w 10, Twoi odbiorcy mogą nie podzielać tego entuzjazmu. Jak więc sprawdzić, czy drzemie w nim nieodkryty dotąd potencjał? Z pomocą nie przychodzi nam tu nikt inny jak wszystkim znany wujek… Google. Zobacz, czy ktoś interesuje się tym tematem, jakie pytania zadaje, czego szuka. W tym celu możesz użyć również specjalnych narzędzi (np. Answear The Public). Pamiętaj, że każdy temat można podrasować, wystarczy tylko chcieć.

 

3. Jaką wartość dostarczasz swoim słuchaczom?

 

Nie wiesz, czy to, co przekażesz swojej widowni, tak mocno na nich wpłynie, że po wyjściu z Twojego wystąpienia ich życie zmieni się o 360 stopni, ale wiesz jedno – czy dajesz im wartość. Postaraj się, aby Twoja wypowiedź dała odbiorcy jakąś nową wiedzę, nowy pogląd na sprawę lub praktyczną wskazówkę, którą będzie mógł wykorzystać w swoim życiu.

 

4. Zastanów się, czego chcesz od swoich słuchaczy.

 

Twoje wystąpienie powinno mieć jakiś cel. Twoim celem może być chęć ofiarowania im swojej wiedzy, zdobycie sympatii lub skłonienie ich do zakupu. Jeśli nie wiesz, jak i po co określić cel swojego wystąpienia publicznego odsyłam Cię do mojego wcześniejszego wpisu na ten temat. 

 

5. Świeża bułeczka czy odgrzewany kotlet?

 

Czy to, co chcesz przekazać światu, jest innowacyjne, czy powielasz już wszystkim znaną wiedzę? To ważne, ponieważ jeśli przekazujesz coś, co jest już znane, musisz to jakoś uatrakcyjnić. Świetnie przygotowana prezentacja, quiz a może jakieś tematyczne żarty? Zafunduj odbiorcom rewolucję, spraw, aby każdy z nich odkrył na nowo przedstawiane przez Ciebie zagadnienie i wyszedł z poczuciem dobrze zainwestowanego czasu. 

 

 

 

6. Bez próby ani rusz.

 

Zanim wyjdziesz na scenę, przeprowadź próbę swojego wystąpienia i zmierz, ile czasu zajmuje Ci wyczerpanie tematu. Następnie zestaw to z czasem, jaki będzie przeznaczony na Twój występ. Dzięki temu na scenie nie będziesz musiał stresować się o to, czy zdążysz poruszyć wszystkie kwestie. Oczywiście możesz pójść na żywioł, ale zwykło się mawiać, że nawet najlepiej napisana sztuka może okazać się klapą, jeśli nie zostanie przećwiczona. Zatem ćwicz i zaprezentuj się z jak najlepszej strony. 

 

 

7. Autorytet.

 

Zastanów się, czy temat, który wygłaszasz, będzie wiarygodny w Twoich ustach? Pomyśl, czy możesz przedstawić siebie, jako specjalistę w danej dziedzinie popierając swoją eksperckość pozycją i doświadczeniem? Jeśli nie chcesz brać na siebie tak dużej odpowiedzialności, pamiętaj, że Twoi słuchacze muszą wiedzieć, kto jest autorem danego zagadnienia, a kto tylko je prezentuje, dlatego zawsze ich o tym informuj. 

Czy muszę zadawać sobie wszystkie 7 pytań?

Pewnie pomyślałeś sobie teraz, że na te 7 powyższych pytań może pojawiać się nieskończona ilość odpowiedzi. To prawda, ale pamiętaj, że one mają służyć Tobie, a nie Ty im. Jeśli tego nie czujesz, nie musisz zadawać sobie ich wszystkich. 

 

Aby dobrze poznać temat swojego wystąpienia, wystarczy zadać sobie minimum 3 z wyżej wymienionych pytań tak, aby upewnić się, że Twój temat jest mocny, ma potencjał, a Ty wiesz, jak najlepiej możesz go wykorzystać.

 

 

Chcesz mieć dostęp do całej mojej kopalni praktycznej wiedzy w jednym miejscu?

Kliknij przycisk poniżej i sprawdź jak maksymalnie skrócić swoją drogę do mistrzowskich wystąpień 🙂

 

Do następnego!

Robert