Odkryj moc Twojego wystąpienia: Kompletna checklista tematu

BLOGChecklistaCover

Chcesz, aby Twoje wystąpienie publiczne było niezapomniane? Kluczem do sukcesu jest dobrze dobrany i przygotowany temat. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć, jak w pełni wykorzystać potencjał Twojego wystąpienia dzięki skutecznej checklistzie tematu.

7 kluczowych pytań, które ukształtują Twoje wystąpienie:

  1. Czy temat Cię pasjonuje?
    • Jeśli jesteś zaangażowany w to, o czym mówisz, Twoja widownia również będzie zaangażowana. Czy znasz się na tym, o czym będziesz mówił? Czy jesteś w stanie wciągnąć swoich odbiorców w ten świat? Im bardziej zaangażujesz się w dany temat, tym więcej zaangażowania wywołasz w swojej widowni.
  2. Czy temat jest interesujący dla odbiorców?
    • Zastanów się, czy temat jest atrakcyjny dla Twojej publiczności. Jeśli nie jesteś pewien, przeprowadź małe badanie, korzystając np. z narzędzi online. Jeśli czytając, powiedzmy z góry narzucony temat swojego wystąpienia, myślisz sobie „O mamo, ale nuda!” To prawdopodobnie Twoi odbiorcy pomyślą o nim w ten sam sposób. Ba! Nawet jeśli dla Ciebie temat to strzał w 10, Twoi odbiorcy mogą nie podzielać tego entuzjazmu. Jak więc sprawdzić, czy drzemie w nim nieodkryty dotąd potencjał? Z pomocą nie przychodzi nam tu nikt inny jak wszystkim znany wujek… Google. Zobacz, czy ktoś interesuje się tym tematem, jakie pytania zadaje, czego szuka. W tym celu możesz użyć również specjalnych narzędzi (np. Answear The Public). Pamiętaj, że każdy temat można podrasować, wystarczy tylko chcieć.
  3. Jaką wartość dostarczasz?
    • Twoje wystąpienie powinno dostarczać wartość dla odbiorców, czy to w postaci wiedzy, inspiracji czy praktycznych wskazówek. Nie wiesz, czy to, co przekażesz swojej widowni, tak mocno na nich wpłynie, że po wyjściu z Twojego wystąpienia ich życie zmieni się o 360 stopni, ale wiesz jedno – czy dajesz im wartość. Postaraj się, aby Twoja wypowiedź dała odbiorcy jakąś nową wiedzę, nowy pogląd na sprawę lub praktyczną wskazówkę, którą będzie mógł wykorzystać w swoim życiu.
  4. Jaki jest cel Twojego wystąpienia?
    • Określ, co chcesz osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu. Czy chcesz edukować, inspirować, czy może przekonać do swojego punktu widzenia? Twoje wystąpienie powinno mieć jakiś cel. Twoim celem może być chęć ofiarowania im swojej wiedzy, zdobycie sympatii lub skłonienie ich do zakupu. Jeśli nie wiesz, jak i po co określić cel swojego wystąpienia publicznego odsyłam Cię do mojego wcześniejszego wpisu na ten temat.
  5. Czy prezentujesz coś nowego czy znane informacje w atrakcyjnej formie?
    • Nawet jeśli Twoja treść nie jest nowa, możesz ją przedstawić w innowacyjny i interesujący sposób. Czy to, co chcesz przekazać światu, jest innowacyjne, czy powielasz już wszystkim znaną wiedzę? To ważne, ponieważ jeśli przekazujesz coś, co jest już znane, musisz to jakoś uatrakcyjnić. Świetnie przygotowana prezentacja, quiz a może jakieś tematyczne żarty? Zafunduj odbiorcom rewolucję, spraw, aby każdy z nich odkrył na nowo przedstawiane przez Ciebie zagadnienie i wyszedł z poczuciem dobrze zainwestowanego czasu.
  6. Czy przeprowadziłeś próbę swojego wystąpienia?
    • Upewnij się, że Twoje wystąpienie mieści się w wyznaczonym czasie i że poruszasz wszystkie kluczowe kwestie. Zanim wyjdziesz na scenę, przeprowadź próbę swojego wystąpienia i zmierz, ile czasu zajmuje Ci wyczerpanie tematu. Następnie zestaw to z czasem, jaki będzie przeznaczony na Twój występ. Dzięki temu na scenie nie będziesz musiał stresować się o to, czy zdążysz poruszyć wszystkie kwestie. Oczywiście możesz pójść na żywioł, ale zwykło się mawiać, że nawet najlepiej napisana sztuka może okazać się klapą, jeśli nie zostanie przećwiczona. Zatem ćwicz i zaprezentuj się z jak najlepszej strony.
  7. Czy jesteś wiarygodnym źródłem informacji na ten temat?
    • Twoja wiarygodność jest kluczem do sukcesu. Jeśli nie jesteś ekspertem w danym temacie, zawsze podaj źródła swojej wiedzy. Zastanów się, czy temat, który wygłaszasz, będzie wiarygodny w Twoich ustach? Pomyśl, czy możesz przedstawić siebie, jako specjalistę w danej dziedzinie popierając swoją eksperckość pozycją i doświadczeniem? Jeśli nie chcesz brać na siebie tak dużej odpowiedzialności, pamiętaj, że Twoi słuchacze muszą wiedzieć, kto jest autorem danego zagadnienia, a kto tylko je prezentuje, dlatego zawsze ich o tym informuj.

Czy musisz odpowiedzieć na wszystkie te pytania?

Choć te siedem pytań może wydawać się przytłaczające, pamiętaj, że mają one pomóc Ci w przygotowaniu najlepszego wystąpienia. Jeśli czujesz, że niektóre z nich nie są dla Ciebie istotne, skup się na tych, które uważasz za kluczowe. Nawet odpowiedź na trzy z nich może znacząco poprawić jakość Twojego wystąpienia.

Pamiętaj, że Twoje wystąpienie to nie tylko przekazanie informacji, ale także budowanie relacji z odbiorcą. Dzięki tej checklistzie będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał swojego wystąpienia i zrobić trwałe wrażenie na swojej publiczności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *