Robert Jarek

Co to jest wystąpienie publiczne?

Wystąpienie publiczne to przemowa do zebranej widowni wykonywana w konkretnym celu np. informacyjnym czy rozrywkowym. Może myślisz, że dotyczy ono tylko osób pracujących w telewizji, prowadzących szkolenia czy duże eventy tak jak wygląda to u mnie. Jednak każdy z nas prędzej czy później będzie miał okazję do tego rodzaju wystąpień i to od najmłodszych lat. 

 

Już w przedszkolu dzieci biorą udział w różnego rodzaju przedstawieniach (mam parę zabawnych wspomnień z tego okresu), śpiewają piosenki na dzień mamy i biorą udział w konkursach recytatorskich. W dorosłym życiu odnosi się to bardziej do relacji towarzyskich i biznesowych np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spotkaniu z nowym potencjalnym klientem czy podczas prowadzenia live’a na swoich mediach społecznościowych w ramach budowania swojej marki osobistej. Bez względu na to, czym się zajmujesz, umiejętność ta może wiele Ci ułatwić i otworzyć drogę do dalszego rozwoju. 

 

 

Co może blokować Cię podczas wystąpienia?

 

Autoprezentacja na rozmowie o pracę czy przemówienie np. podczas prezentacji biznesowej sprawiają wielu osobom bardzo dużo problemów. Swobodne przedstawienie swoich przekonań skutecznie blokuje stres, trema, zła mowa ciała i nieumiejętność ciekawej wypowiedzi. Nic dziwnego, że gdy na ważnym spotkaniu „zeżre” Cię trema obawiasz się, czy ważny kontrakt z klientem zostanie dopięty i czy zostaniesz potraktowany poważnie. 

 

Warto nauczyć się nad nią panować i wiedzieć, w jaki sposób dobrze się zaprezentować. Dzięki temu sprawisz wrażenie pewnego siebie profesjonalisty, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Osoby, które potrafią się wypowiadać i mają odpowiednią mowę ciała, odbierane są również jako bardziej inteligentne, przekonujące i odnoszą większe sukcesy zawodowe. 

 

 

Jak w 6 prostych krokach przygotować się do wystąpienia publicznego?

 

Co możesz zrobić, aby mieć pewność, że zawsze wypadniesz perfekcyjnie?

  1. Ustal cel swojego wystąpienia. Chcesz podsumować miniony kwartał, zaprezentować klientowi swoją ofertę czy przekonać go do zakupu Twojego produktu. 
  2. Wybierz odpowiednią formę wypowiedzi, dostosowaną do osób, które będą jej słuchać. 
  3. Przygotuj sobie odpowiedzi na listę potencjalnych pytań, które mogą się pojawić.
    Dobrze jest też poznać 4 złote zasady radzenia sobie z trudnymi pytaniami.
  4. Zapanuj nad czasem przemówienia. Przećwicz je sobie wcześniej, zmierz jego czas, dodaj odpowiedni zapas czasu na nieprzewidziane okoliczności. Pozwoli Ci to ograniczyć obawę, że nie wyrobisz się w wyznaczonym czasie, co przyczynia się do tego, że zaczynasz się stresować. Najłatwiej zastosować współczynnik 0,9. Nagrałem o nim rolkę na moim profilu na Instagramie 😉
  5. Zadbaj o odpowiedni wygląd. Jak Cię widzą, tak Cię piszą prawda? Nikt nie potraktuje Cię poważnie, jeśli na seminarium pojawisz się w dresie. Ps. Wygląd to nie tylko odpowiedni strój. 
  6. Zadbaj o kwestie techniczne. Odpowiednio wcześniej sprawdź rzutnik, mikrofon i komputer, który będzie potrzebny Ci podczas Twojej prezentacji. Lista sprzętów i sposób ich sprawdzenia jest długa. To osobna lekcja.

Jak widzisz, wystąpieniem publicznym możesz nazwać naprawdę wiele sytuacji, w których będziesz prezentować coś publiczności. Jak każda umiejętność i ta potrzebuje, aby poświęcić jej czas, dać uwagę i ćwiczyć. Nawet jeśli Twój pierwszy występ na scenie nie przebiegł perfekcyjnie, nie oznacza to, że każdy kolejny również okaże się klapą. Z czasem nabierzesz doświadczenia, większej pewności siebie i wprawy.

 

”Wszyscy wielcy mówcy byli najpierw złymi mówcami” – Ralph Waldo Emerson

 

Ps. Jeśli chcesz poznać tajniki dobrych wystąpień i zawładnąć sceną już za pierwszym razem, rzuć okiem na kursy, które dla Ciebie przygotowałem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *